Enerjisini Güneşten Karşılayan Lise

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde kurulan güneş enerjisi santrali okulun elektrik ihtiyacının yüzde 85’ini sağlıyor.

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan ve Avrupa Birliği Hibe Programları kapsamında desteklenen “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması Projesi” kapsamında okul bahçesine 2015’te 8 kilovat gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu. Santral sayesinde okulun elektrik ihtiyacının yüzde 85’i karşılanıyor.

Okul Müdürü Abdulselam Begiç 2015 yılında faaliyete geçen santralin hem kalifiye eleman yetiştirilmesini yardımcı olduğunu hem sektöre yatırım yapacak girişimcilere örnek teşkil ettiğini hem de okulun elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Bingöl’ün güneş enerjisi üretim potansiyelinin Türkiye ortalaması üzerinde olduğunu dile getiren Beğiç, bu konuda yatırım yapmak isteyen iş insanlarına destek olmaya hazır olduklarını belirtti.

Yenilenebilir Enerji Bölümü açıldı

Anadolu Ajansı / Aydın Arık
Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Yenilenebilir Enerji Bölümü’nde ders görürkenAnadolu Ajansı / Aydın Arık

Begiç, Türkiye’nin enerji ihtiyacının dışa bağımlı olmasından bir nebze de olsa kurtarılması için okulda Yenilenebilir Enerji Bölümü açıldığını, bölümden mezun olan öğrencilere hem iş yeri belgesi hem de vatandaşlarının beceri ve yeterliliklerini belgeleyen Europass belgesi verildiğini aktardı.

“Yenilenebilir enerji alanında bizim bütün amacımız bir farkındalık uyandırmaktır.” diyen Begiç, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir farkındalık uyandırabilmek için hem of grit (şebekeden bağımsız) sistem, hem de on grit (şebeke bağlantılı) sistem kurduk. Kalifiyeli eleman yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz için oluşturduğumuz uygulama alanları var. Uygulama alanında öğrencilerimiz hem teorik hem de işin pratiğini öğreniyorlar. Okulumuzda eğitim amaçlı kurduğumuz santralden okulumuzun enerji ihtiyacını da karşılıyoruz. Gelen faturanın yüzde 85’i güneş panellerinden karşılıyoruz. Sadece yüzde 15’ini fatura olarak ödüyoruz.”

“Yenilenebilir enerji çevre dostudur”

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde kurulan güneş enerjisi santrali :Anadolu Ajansı / Aydın Arık

Elektrik Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Fatih Gündoğdu da küçük bir yatırımla vatandaşların kendi elektriklerini üreterek, hem tasarruf yapabileceklerini hem de ürettikleri elektriği satarak para kazanabileceklerini vurguladı.

Güneş enerjisinden elektrik üretme sistemi sektörünün geleceğinin meslekleri arasında yer alacağını ifade eden Gündoğdu, “Yenilenebilir enerji çevre dostudur. Doğal gaz, kömür ve petrol gibi fosil yakıtların alternatifi, bedava, çevreci olan bir enerji. Bu yüzden bizde hem piyasaya ara eleman yetiştirmek, aynı zamanda ekonomiye katkı sunmak için bu alanı okulumuzda açtık. Burada öğrencilerimize yenilenebilir enerjinin güneş dalında eğitim veriyoruz. Buradan mezun oldukları zaman güneş enerjisi santrallerinde çalışacaklar veya kendi işlerini kuracaklar.” dedi.

Gündoğdu, elektriğin taşınabilirliği açısından çok amaçlı güneş panelleri geliştirdiklerini aktararak, vatandaşların kendi evlerinde şebeke bağlantılı sistem kurabileceklerini ve ihtiyaç fazlası elektriği ilgili kuruma satıp para kazanabileceklerini dile getirdi.

Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre avantajlı konumda olduğunun altını çizen Gündoğdu, “Biz güneş ülkesiyiz. Bizde güneş potansiyeli daha çok olduğu için çok daha verimli bir enerjiyi üretebiliriz.” ifadesini kullandı.

Enerjinin olmadığı yerlerde kullanılması için ihtiyaca göre taşınabilir güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren mobil sistem geliştirdiklerini belirten Gündoğdu, şantiyeler, park aydınlatmaları, arıcılar, göçerler ve yaylacılar için ürettiklerin ürünlerin bulunduğunu anlattı.

“Güneş enerjisi konusunda hizmet etmek istiyorum”

Aydın Arık /Anadolu Ajansı
Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji Bölümü öğrencileriAydın Arık /Anadolu Ajansı

Öğrencilerden Azat Emeç de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek, bir odanın elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla bir model üzerinde çalışma yaptığını söyledi.

İşi öğrenmek için defalarca sistemi söküp yeniden montaj ettiğini aktaran Emeç, lisans eğitimini de yenilenebilir enerjisi üzerine yapmak istediğini vurguladı.

Emeç, mezun olduktan sonra güneş enerjisi sektöründe çalışmayı düşündüğünü belirterek, “Eğitimimi tamamladıktan sonra bir güneş ülkesi olan ülkeme güneş enerjisi konusunda hizmet etmek istiyorum.” diye konuştu.

Veysel Barasi ise aldıkları eğitimle yenilebilir enerji konusunda sistemin inceliklerini öğrendiklerini, mezun olduğunda güneş enerjisiyle çalışan aletler üzerine kendi işini kuracağını kaydetti.

Kaynak: EuroNews

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimine Devlet Desteği

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi: Diyarbakır’da bir girişimci, devlet desteğiyle kurduğu güneş enerjisi tesisinde enerji üretimine başladı.

Yıllık güneşli gün sayısının yüksek olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki bazı girişimciler, bu potansiyeli değerlendirmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) hibe desteğinden faydalanıyor.

Bu girişimcilerden biri olan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Eyyüp Kan, TKDK’nin sunduğu yüzde 65 hibe desteğinden faydalanarak, kullanılmayan tarlasına 4 milyon lira kaynakla güneş enerjisi tesisi kurdu. 4 aydır faaliyet yürütülen tesiste yıllık ortalama 3 milyon 600 bin kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirilecek.

Genç girişimci Kan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir projeyi yıllar önce hayata geçirmek istediğini ancak finans sıkıntısı yaşadığını belirtti.

TKDK’ye sunduğu projesinin kabul edilmesiyle yüzde 65 hibe desteği aldığını anlatan Kan, 4 milyon liralık yatırımı bu destekle uyguladığını kaydetti.

Kan, 4 aydır üretim yaptıklarını bildirerek, “Diğer yatırımcılara da TKDK’nin sunduğu projelerden faydalanmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

“Devlet bütün bu iş imkanlarını girişimciler için sunuyor. İnşallah bundan sonra Diyarbakır’da çok sayıda güneş tarlası göreceğiz.” diyen Kan, hedeflerinin, tesisin kapasitesini artırmak olduğunu ifade etti.

Taşlık arazilerde kuruluyor

TKDK İl Koordinatörü Hikmet Güneş de tarım üretimine elverişli olmayan taşlık arazilerde güneş tarlası kurulmasına izin verildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 2019 yılında yeni çağrıyla Türkiye’de 42 il için 1,5 milyar lira kaynak ayrıldığını, bu iller arasında Diyarbakır’ın da bulunduğunu dile getiren Güneş, üreticileri bu kaynaktan yararlanarak, bölgede enerji yatırımı yapmaya davet etti.

“Farkındalık oluşturduk”

Güneş, “Silvan ilçesinde 4 yenilenebilir enerji projesi var. Kapasiteleri 500’er kilovat. Bu projelerden ikisini destekledik. Desteklediğimiz projelerin yatırım tutarları 4 milyon lira, sağladığımız hibe ise 2 milyon lira. Verdiğimiz destekle farkındalık oluşturduk. Önümüzdeki çağrı döneminde de bu yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Güneşten enerji elde etmeyi yaygınlaştıracağız ve yenilenebilir enerji projelerinin Diyarbakır’da yaygınlaşmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Girişimcileri TKDK’nin hibelerinden faydalanmaya davet eden Güneş, Diyarbakır’da kullanılmayan tarlaların güneş enerjisi tesisleriyle değerlendirileceğini belirtti.

Dicle Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Bilal Gümüş ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneş enerjisi açısından oldukça zengin olduğunu belirterek, bu sebeple son dönemde devletin teşvikiyle kurulan tesis sayısında artış sağlandığını söyledi.

Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren tesis sayısındaki artışın, Türkiye’nin elektrik enerjisi hanesine de önemli katkı sağladığına değinen Gümüş, bu sayede ilerleyen süreçte ithalatın da azalacağını aktardı.

“Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin kurulumu son yıllarda oldukça hızlı şekilde artmaya başladı.” diyen Gümüş, 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin toplam enerji üretiminin yüzde 6’sının güneş enerjisi santrallerinden sağlandığını dile getirdi.

Kaynak: AA

IKEA harcadığından çok enerji üretecek

Dünyanın önde gelen markalarından IKEA, enerjiyi daha verimli kullanmak adına yıl sonuna kadar tükettiği enerjiden daha fazlasını üretmeyi planlıyor. Peki bu nasıl olacak?

Birçok şirket, sosyal sorumluluk ve maliyet avantajı nedeniyle daha çevreci çözümler için kafa yoruyor. Enerji verimliliği söz konusu olduğunda yenilenebilir enerji şirketler için ilk sırada yer alıyor. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi dahil pek çok çözüm şirketleri rakiplerine göre bir adım öteye taşıyor. Bu markalardan biri olan Apple da  iklim değişikliğiyle mücadele etme ve daha sağlıklı bir çevre oluşturma kararlılığının bir parçası olarak tüm dünyadaki tesislerinin yüzde yüz temiz enerji kullanıyor. 

Apple ve iş ortakları, tüm dünyada yeni yenilenebilir enerji projeleri geliştirerek yerel topluluklar, bölgeler ve hatta ülkeler için enerji seçeneklerini artırırken, bu markalardan biri de IKEA oldu. Şirket, en geç 2020 yılına kadar enerji tasarrufunda büyük bir adım atmayı planlıyor. Eğer hedefler tutarsa, 2019 sonu itibarıyla şirket, dünya genelinde tükettiği enerjiden daha fazlasını üretmeyi başaracak. 

IKEA harcadığından çok enerji üretecek

Şirketin bu başarısı elbette tesadüfi değil. Son on yılda güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerine 2,76 milyar dolar yatırım yapan IKEA’nın holding şirketi Ingka Group, Reuters’e yaptığı açıklamada, yenilenebilir teknolojiye fon sağlamaya devam etmek istediklerini kaydetti. Fosil yakıtların kullanım maliyetinin günden güne arttığının farkında olan şirket, aynı zamanda 2025 yılında tüm pazarlarda evler için güneş paneli satacak. 

Güneş Enerjisini Tercih Etmeniz İçin 10 Sebep

Güneş enerjisinin faydaları çok fazladır. Hem maddi hemde manevi ,yani çevresel faydaları bulunmaktadır. Peki bedava yakıtı olan ve yakıtı bizlere hiçbir karşılık beklemeden veren doğanın sunduğu bu sistemi, neden tercih etmeliyiz?

Güneş Enerjisinin Faydaları Işığında 10 Tercih Sebebimiz

1-Elektrik Faturasından Tasarruf Edebilirsiniz!

Güneş enerjisinin faydaları arasında ilk sırayı elektrik faturasından tasarruf alıyor. Güneş enerji sistemleri eğer büyük çaplı yapılırsa ve öz sermaye ile yapılırsa kendisini yaklaşık 5 yılda amorti edebiliyor. Ancak biz ev kullanıcıları için durum biraz karmaşık. Bunun sebebi ise resmi prosedürün çok meşakkatli olmasıdır.

O yüzden ev tipi öz tüketim modellerinde amortisman süresi 15 ila 20 yılı bulabiliyor. Bununla ilgili bir düzenlemeyi enerji bakanlığı ve yegm’den bekliyoruz.

Ama yinede elektrik faturasından tasarruf edebiliyorsunuz,süre uzunda olsa.

Not: Kira geliri için satın aldığınız 1 evin yaklaşık amortisman süresi 40-50 yılı bulabiliyor.

2-Elektrik Şebekesi Olmayan Yerler İçin Kısa Amortisman İmkanı

Güneş enerjisinin faydaları sıralamamızda ikinci sırayı offgrid sistemler alıyor.

Eğer elektrik şebekesi olmayan bir yerde eviniz varsa ve jeneratör gibi fosil yakıt tüketen cihazlar kullanıyorsanız. İşte o noktada güneş enerjisi sistemleri bulunmaz bir nimet oluyor. Çünkü,jeneratör kullanırken aylık 1000 lerce lira parayı sadece yakıta harcarsınız.

Ancak, güneş enerjili sistem için sadece ilk yatırım maliyetiniz olur. Daha sonra tekrar para harcamak durumunda kalmazsınız. Aylık elektrik faturası derdinizde olmaz.

Tabi burada, güneş enerjisi sistemini tasarlarken veya yaptırırken iyi seçim yapmak gerekiyor. Aksi halde harcadığınız para boşa gidebilir.

Not: Biz çok duyduk insanlardan, milyarlarca para veripte hiçbir şeyi çalışmayan! İlk yatırım seçiminizi iyi yapın ve acele etmeyin.

3-Zam mı? Hiç Düşünmenize Gerek Yok!

Belkide güneş enerjisinin faydaları içinde en önemli olanlarındandır.

İster şebeke destekli , ister şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemi yaptırın hiç farketmez. İki türlüde elektrik faturalarına ve diğer yakıt ürünlerine gelen zamlardan etkilenmeyeceksiniz. Çünkü bu sistemin yakıtı güneş ve bu yakıtı bize veren doğa çok cömert.

Bizden hiçbir karşılık beklemiyor!

Not: Türkiye’de elektrik faturalarına yılda yaklaşık %5 ila %12 zam yapılıyor.(son 10 yılın verilerine baktığımızda)

4-Evinizin veya Dairelerinizin Değerine Değer Katar!

Güneş enerjisinin faydaları ile evinize değer katabilirsiniz.

Belkide göz ardı edilen bir nokta olsa da,güneş enerjisi ile kendi elektriğini üreten bir evin değeri,emsallerine göre daha değerlidir.

Konuyu biraz daha geliştirirsek eğer, yap-sat yapan bir müteahhit, eğer yapmış olduğu daireler için bu sistemi düşünürse iyi kar edebilir.

Çünkü, insanlar biraz gösteriş birazda farklılık arıyor. Buna basit bir örnek veriyim. İçinde bizzat olduğumuz bir iş olan müteahhitlikte genelde şöyle bir şey vardır. Yaklaşık 1,5-2 bin TL ‘ye ankastre seti alıyorsunuz ve dairenin normal değerinin üzerine 10-15 bin TL değer katabiliyorsunuz. Ve bu gerçekten işe yarıyor, ayrıca ankastre olmayan dairelere göre daha hızlı satılıyor.

Gelelim GES sistemlerine. 42 dairelik bir binanın, herbir dairesinin aylık 100-120 TL elektrik giderini karşılayan bir sistemin, binaya kurulması ile .müteahhitin daire başına maliyeti yaklaşık 8.000 TL ile 9.000 TL oluyor.

🙂

Müteahhit bu maliyeti dairenin üzerine rahat 20-30 bin TL koyarak satabilir. Çünkü elektrik faturası ödemeyeceksiniz diye bir daire satıyorsunuz 

Tabi bu durum, ev sahipleri içinde avantaj olacak. Eğer evini kiraya verirse, daha değerli bir fiyat ile evini kiraya verebilir.

5-Gelir Vergisinden Muafsınız!

Küçük veya büyük güneş tesisleri, hiç farketmez. Eğer 1 TL‘likte 50.000 TL‘likte elektrik satıyorsanız gelir vergisinden muafsınız demektir. Devletin verdiği teşvikler arasında bulunan gelir vergisi muafiyeti, yaklaşık 5 yıl ile sınırlıdır. Beş yılda azımsanmayacak bir süredir.

6-Güvenli Bir Yatırımdır!

Yapabileceğiniz en güvenli yatırım güneş enerjisine yapacağınız yatırımdır. Çünkü en başında en az 10 yıl devlet garantisi vardır. Dolar euro gibi sürekli artış veya azalış olmaz. Geliriniz dolar üzerinden sabittir.

Zamlardan ve enflasyondan etkilenmezsiniz. Devlet memuriyeti gibi bir şeydir. İlk yatırım aşamasında 25 yıllık fizibilitenizi çok az yanılma payı ile kesinleştirebiliyorsunuz.

Kesinlikle güvenli bir yatırımdır.

7-Malzeme ve Performans Garanti Süreleri

Belkide piyasada satılan hiçbir üründe bu kadar uzun garanti süresi yoktur. Neredeyse tüm güneş paneli üreten firmalar 10 Yıl Malzeme Garantisi vermektedir. Bazı alman firmaları 12 yıl malzeme garantiside verebilmektedir.

Ayrıca güneş panellerinin performanslı çalışma garantilerinide yaklaşık 25 yıl verebilmektedirler.

Bu durum da kullanıcıyı memnun etmektedir. Güneş panellerinden sonra en önemli malzeme olan inverter içinde en az 5 yıl garanti verilmektedir. Bu garanti de bütçeyi hiçbir şekilde etkilemeyecek bir miktar ile ek bedel vermek kaydıyla 10 yıla kadar uzatılabilmektedir.

8-Çevre Dostu Bir Teknoloji Ve Yatırımdır

Hiçbir sera gazı salmayan ve herhangi bir egzoz gibi zararlı gaz bırakmayan bu sistemler, tamamen doğa dostudur. Çok çevreci olan bu sistemler, doğada bol miktarda bulunan güneş ile çalışmaktadır. Bundan dolayı doğayı kirletmemektedirler.

Gelecek nesiller için yapılacak en başarılı yatırım olan temiz gelecek,ancak yenilenebilir enerji ile mümkündür.

Güneş enerjisinin faydaları say say bitmez.

9-Enerji Bağımlılığını Ortadan Kaldırır

Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler kesinlikle güneş enerjisine ağırlık vermelidir. Çünkü bu sistemler ile sadece güneşe bağımlı olursunuz. Ve hiçkimseye minnet etmek zorunda kalmazsınız.

Belki, güneş enerjisini belli bir kapasiteye kadar kullanabiliriz ama bu bile dışa bağımlılığı çok fazla miktarda engeller.

Almanya gibi güneşi neredeyse olmayan bir ülkede, 30.000 MW enerji sadece güneşten elde ediliyor.

Bizim ise Hes,Res,Ges,Termik ve Doğalgaz ile üretim yapan tesislerin kurulu gücünün toplamı 72.000 MW ‘tır. Gerisini siz hesap edin …

10-Tesis Kurulumları Çok Basittir!

Belkide en kolay kurulum yapılabilen sistemlerdir güneş enerjili sistemler. Çünkü, gerçekten çok basittir. Gerek ongrid gerekse offgrid sistemlerin kurulumları çok kolaydır.

Çok aşırı bir mühendisliğe gerek yoktur.

1 MW‘lık bir tesisin fiziki kurulum süresi 2 ay ile 4 ay arasında sürüyor. Diğer enerji üreten tesislerle kıyas edersek çok kısa bir süredir.

Ayrıca offgrid sistemlerde çok basittir. İnternette bulabileceğiniz birçok örnek ile kendi güneş enerjisi sisteminizi yapabilirsiniz. Kendi ges sisteminizi yapmak isterseniz güneş enerjisi ile elektrik üretelim yazımıza bi göz atabilirsiniz.

Son

Güneş enerjisinin faydaları bu şekildedir. Sizlerde güneş enerjisinin faydaları ‘ndan yararlanmak istiyorsanız,beklemenize gerek yok!

Güneş enerjisinin faydaları ile ülkemiz ve geleceğimiz daha ileriye gidebilir.

Eğer güneş enerjisinin faydaları yazımızı beğendiyseniz, yazımızı paylaşarak daha fazla kişinin okumasını sağlayabilirsiniz.

Çatısında Yeri Olan 10bin TL kazanacak!

BMM Genel Kurulunda, kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Çok önemli düzenlemelerin yer aldığı torbada yenilenebilir enerji kaynakları da teşvik ediliyor.

ELEKTRİĞİNİ ÜRETENDEN VERGİ ALINMAYACAK

Apartmanlarda yer alanlar dahil olmak üzere, konutların çatı veya cephelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılması teşvik ediliyor. Bu suretle üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak.

Bu şekilde kurulacak üretim tesisinin kurulum gücü 10 kilovatı geçmeyecek, üretim ve tüketim tesisi aynı noktada yer alacak.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında ana gayrimenkulün ortak elektrik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çatı veya cephelerde kurulacak elektrik enerjisi üretim tesisinden kat maliklerince elde edilecek gelirler de muafiyet kapsamında olacak.

Bu tesisten üretilen enerjiyi satanların belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme yükümlülüğü olmayacak.

Çatısında ürettiği elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak.

HER BİR KİLOVATI 13,3$/CENT

Konu ile ilgili yenisafak.com’a değerlendirmede bulunan sektör temsilcisi Tarık Sarvan düzenlemenin kesinlikle şirketleri değil gerçek kişileri kapsadığını belirterek, bireylerin elektriğini yenilenebilir enerjiden üretmesine yönelik bir teşvik mekanizması sunulduğunu söyledi.

Sarvan düzenlemenin detaylarına ilişkin bilgileri paylaştı: “10 kW (Dahil) ve altı sistemlere yönelik bu yönetmelik sayesinde kişilerin kendi ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriğin bedelini her bir kW’ı 13,3$/cent üzerinden değerlendirilecek fiyatlama mekanizması ile dağıtım firmalarına gider pusulası kesmek suretiyle ödeme elde edecek. Ürettiği fazladan enerjiyi dağıtım şirketine satan kişi gelir elde edecek ancak, Bakanlığın teşvik politikası uyarınca, gelir vergisi ödemek külfeti kalkacak. Bu satış meydana gelmesi ile dağıtım şirketi gerçek kişiye gider pusulası kesmek sureti ile ödeme yapacak. Faturalandırma veya defter tutma yükümlülüğü gerektiren başka bir muhasebeleştirme işlemine gerek olmayacak.”

BAŞVURU DETAYLARI

Bu tarz 10 kW altı bir GES kurmak isteyen kişi bölgelerindeki elektrik dağıtım firmasına müracaat ederek öncelikle bir bağlantı görüşü talep edecek. Başvururken söz konusu kişi kimlik belgesi, başvuru formu, abonelik evrakı, eğer apartmanda yaşıyorsa apartman yönetiminin çatıya kullanmasına yönelik ortak kararın noter onaylı suretini, bir elektrik mühendisinden alınmış tek hat şemasını ve bir harita mühendisli onaylı aplikasyon krokisini alarak başvurusunu gerçekleştirecek.

Eğer faturalarında yazan tüketim sözleşme gücü 3 kW ve altı ise doğrudan bağlantı görüşü (Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu) edinebilecekler, 3 kW üzeri ise değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Söz konusu değerlendirme akabinde bağlantı görüşü( Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu) alan kişi uzman bir elektrik mühendisliği bürosuna giderek projesinin paftalarını ve proje onay belgelerini oluşturacak. Daha sonra bulunduğu bölgenin TEDAŞ Bölge Müdürlüğü’ne (bu kısımda şimdilik devlet devreye giriyor, özel dağıtım firması değil) gidecek. Burada projesi onaylanan kişi tekrar özel dağıtım firmasına giderek bağlantı anlaşmasına onayını aldığı takdirde söz konusu tesisini 1 yıl içerisinde kurmakla mükellef, aksi takdirde bağlantı anlaşması hükümleri fesih oluyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sistem kurulumuna yönelik bilgi veren Sarvan, örneğin 3 kW’lık bir tesiste yaklaşık 12 adet 270Wp ve üzeri güneş paneli kullanıldığını, bu panelleri yerleştirmek için çatısında en az 21 m² boş alan bulundurulması gerektiğini söyledi. Sarvan şöyle devam etti:

“Çatının ilgili kısmında anten, baca vb. gibi gölgeleme unsuru olmamalı. Panelleri çatının tipine göre belirlenecek altyapıya yerleştirecek uzman ekip kablo bağlantıları ile evirici denilen elektriği normal şebekeye senkronize eden cihaza bağlantıları sağlayıp pano ve sayaç kurulumunu tamamladığı takdirde, kabaca tesis elektriği üretmeye hazır oluyor. Daha sonra yetkili özel dağıtım firması ve TEDAŞ davet edilerek geçici kabul yapıldığı takdirde güneş enerjisi santraliniz elektrik üretmeye resmi olarak başlayacaktır. Burada önemli olan husus deneyimli, işinin uzmanı ve kendini bu alanda kanıtlamış firmalarla çalışmaktır.”

Vatandaş elektriğini kendisi üretebilecek, depolama yaparsa elektik kesintilerinde uzun bir süre günlük ihtiyaçlarını sağlayabilecek bir güç tedarik sistemi sağlayacak.

SİSTEM 5 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDİYOR

Maliyetin güneş panelinin türü, modeli, çatının (cephenin) yapısı, kablo metrajları, invertör türü, pano ayrıntıları, mesafe gibi bir çok unsura bağlı olduğu için standart bir fiyat söylemenin pek doğru olmayacağını belirten Sarvan “Fiyatların ve üretim verimliliğinin bölgeye göre değişiklik gösterebilmesi ile birlikte 11 kWp gücünde bir çatı projesinin ortalama 14 bin dolar ile 15 bin dolar arasında bir maliyeti oluyor. Sistemin yılık 8 bin 700 TL civarında getirisi ve bu getiri ile birlikte sistem 5 ile 7 yıl arasında amorti edebiliyor” dedi.

Söz konusu düzenleme ile vatandaş elektriğini kendisi üretebilecek, depolama yaparsa elektik kesintilerinde uzun bir süre günlük ihtiyaçlarını sağlayabilecek bir güç tedarik sistemi sağlayacak. Evinde olmadığı dönemlerde fazladan üretilen elektrik sayesinde ek gelir elde edecek ve evi boşken bir değer oluşturacak.

YENİ İSTİHDAM ALANLARI OLUŞTURACAK

Bu tarz sistemlerin dünyada muazzam ilgi gördüğünü söyleyen Sarvan, sadece Amerika’da binlerce MW GES’in bu şekilde hizmete girdiğini söyledi. Geleceğe yönelik bir tasarruf mekanizması sunan bu yapı sayesinde hem ülkenin bireysel tüketicilere yönelik elektrik arzı problemleri basit bir yöntemle kişileri elektrik üreticisi yaparak çözülüyor, hem de konuyla ilgili sektörün gelişmesiyle yeni istihdam alanları, üreticiler ve ekonomik milli değerler oluşuyor.

Sarvan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ortalama kişi başına 5 kW GES kurulduğunu farz etsek 1.000 MW bir kurulu güce ulaşılması için toplam 200.000 hanenin elektriği bu şekilde sağlanabilir. Yani Antalya gibi bir ilin bireysel elektrik ihtiyaçlarının 1/4’ünün bu şekilde sağlanması işten bile değildir. Kurulumu kolay, temiz ve refah seviyesini yükselten bir enerji üretim teknolojisi için halkımızın çok çabuk ilgili duyacağına inanıyoruz.”

KİŞİ TAŞINIR YA DA EVİNİ SATARSA…

Yönetmelikte bu konuda açıkça düzenlenmiş durumdadır. Bu tarz bir devir durumunda ;

a) Yeni tüketici ile perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma imzalanması,

b) Yeni tüketici tarafından İlgili Şebeke İşletmecisine başvuruda bulunulması, hallerinde, yeni tüketici ile 2 (iki) gün içerisinde ilgili üretim tesisi için Sistem Kullanım Anlaşması imzalanır. Yani kısaca evin yeni sahibi GES’in yeni sahibi olabilir.

Kaynak: Yenişafak

Tüm Parklarını GES İle Aydınlatacak!

KAHRAMANMARAŞ (Enerji Portalı) – Elbistan Belediyesi parklarda Güneş Enerji Sistemi (GES) kullanmaya başladı. Başlatılan bu uygulama ile elektrik giderlerinin düşürülmesi amaçlanıyor.
Elbistan Belediyesi’nce ilçe genelinde yeni yapılan beş park ve daha önce tamamlanan 2 parkta uygulamaya geçen GES ile aydınlatma ücretsiz hale getirildi.

GES Projesi hakkında Elbistan Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlçemize yeni yapılan beş park ve daha önce tamamlanan iki parkta güneş enerjili sistemi devreye aldık. Belediyemize ek yük getiren, park aydınlatmasına gelen faturalara güneş enerjili çözüm bulduk ve uygulamaya koyduk. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çevreye duyarlı enerji üretimi yapıyoruz. Doğal hayattan yararlanıyor ve yüksek elektrik tüketim bedelinden kurtulmuş oluyoruz. güneş enerjisinin önemli olan tarafı ise uzun ömürlü ve sağlıklı bir teknoloji olmasıdır. Bu uygulama ile gündüz enerji biriktiren sensörlü sistemlerimiz, hava kararması ile devreye giriyor ve sabah gün ışıyana kadar aydınlatma görevini sürdürüyor.

GES Projesi sonrası yaptığımız analizlerde elektrik faturalarında ciddi bir düşüşün olduğunu gördük. Önümüzdeki günlerde ilçemiz genelinde bulunan tüm parklarda bu uygulamaya geçeceğiz. Bu sayede belediyemizi büyük bir giderden kurtarmış olacağız.”

“Hayata geçirdiğimiz güneş enerjisi sistemi ile temiz enerji kültürünü yaygınlaştırmak ve diğer yerel yönetimlere örnek olmak istiyoruz.”

Elektrik kesintisi olsa bile, sistem sayesinde hiçbir parkımızda elektrik kesintisi yaşanmayacağına dikkat çeken belediye yetkilileri proje hakkında şunları paylaştı:

“Belediye kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Bu düşünceden yola çıkarak var olan bir kaynağı yani Güneş’i kullanarak aydınlatma yapıyoruz. Güneşi kullanarak fatura yükünden artık kurtulduk. Elde ettiğimiz kar ile diğer parklarımıza da güneş enerjisi sistemi kuracağız. Çevre sorunlarına neden olmaması, temiz ve güvenilir olması ve tükenme olasılığının az olması gibi nedenlerle, güneş enerjisini tercih ettik. Hayata geçirdiğimiz güneş enerjisi sistemi ile temiz enerji kültürünü yaygınlaştırmak ve diğer yerel yönetimlere örnek olmak istiyoruz.

Parklara kurulan güneş enerjisi panelleri, güneşten alınan ışık enerjisini içindeki sistemle bataryalarda elektrik olarak depoluyor. Daha sonra bataryalardan da akşam saatlerinden sabaha kadar aydınlatma sağlanıyor. Ortalama 10 saat sağlıklı aydınlatma yapılan sistem, kış şartlarına uygun olarak tasarlandı.”

Ne Kadar Güneş Paneline İhtiyacım Var?

Örneğin; 1 adet güneş paneli güncel teknolojilerde 1,64 m² lik bir alan kaplıyor ve gücü 270Wp olsun. 20 adet panel ile 5,4 kWp lik bir güce ulaşırsınız ve panel yüzey alanı 32.8m² dir. Fakat bu alan size yeterli olmayacak, bunun nedeni ise kullanılacak alanda bakım yolları ve bağlantı ekipmanlarının yarattığı ekstra uzunluktur. Ortalama 1 kWp lik bir sistem 7m² lik  kullanılabilir çatı alanına tekabül ediyor. Yani sonuç olarak 5,4 kWp lik bir sistem 37.8 m² lik bir çatı alanına kurulabilir.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise gölge unsurları. Bu unsurlar beklediğiniz verimi almakta bir hayli işinizi zorlaştırır. Bu nedenle özellikle baca, hava boruları, ağaç, yakın yüksek bina vb.  etkenlere de dikkat edilmesi gereklidir.

Güneş Enerjisi Çatı Kurulumu Aşamaları Nelerdir ?

Başlıca Aşamalar;

  1. Yerinde Keşif: Güneş Enerjisine çatınızın uygunluğunu görmek ve potansiyelini anlamak için çatıda keşif yapılır.  1 Gün
  2. Keşfe Göre Proje Tasarımı: Keşifte çıkan sonuçlara göre sistem tasarımı, yerleşim planı ve üretim analizleri ile sistem maliyetinin oluşturulması. 1 Hafta
  3. Tasarım onayı: Oluşturulan tasarımın sizin tarafınızdan onaylanması.  1 Gün
  4. Sözleşme: Anlaşma sağlanması durumunda yapılacak olan sözleşme.  3 Hafta
  5. Çağrı Mektubu – Enerji Müsadesi: Yerel dağıtım şirketinden alınan izinler. 4 Hafta
  6. TEDAŞ Projesi – Belediye Uygunluk Yazıları: Elektrik ve İnşaat proje onayları. 4 Hafta
  7. Sistem Bağlantı Anlaşması: Onaylanan TEDAŞ projesi ardından Yerel Dağıtım şirketi ile yapılan sözleşme. 1 Hafta
  8. Sistem Kurulumu: TEDAŞ projesine uygun olarak sistemin çatıya montajı. 1kWp – 10kWp arası güçler için 1 Gün. Diğer güçlerde iş programına göre max 4 Hafta
  9. Geçici Kabul – Devreye Alma: Kurulum aşamasının bitimine müteakip sistemi devreye alıp çalıştırma işlemidir. 2 Hafta
  10. Sistem Kullanım Anlaşması: Sistem sahibi ile Yerel Dağıtım Şirketi arasında yapılan sözleşmedir. 1 Hafta

Öz Tüketim ile Kendin Üret Kendin Tüket

Öz Tüketim Hakkında 6446 sayılı kanunda belirtildiği gibi madde 14. d.bendi

d) Ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanan, üretimi ve tüketimi aynı ölçüm noktasında olan, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi. Olarak tanımlanan tüketim şeklidir.

Artıları Nelerdir ? :

– İsterseniz günlük mahsuplaşma veya isterseniz şebekeye aktarım olmadan kullanım. Böylece bir çok evrak ve süreç ortadan kalkacaktır örnek: Enerji şebekeye basılmayacaksa: Çift yönlü sayaç kullanımı, Dağıtım şirketinden alınan belgeler, harita bürosundan alınan aplikasyon krokisi, kiracıysanız kontrat vb. belgeye gerek kalmayacaktır.

– Anlık öz tüketime göre ihtiyacın güneşten yetmemesi durumunda şebekeden enerji tamamlanır böylece kullanım konforunda kesinti olmaz.

– Dilerseniz ileri ki zamanlarda back-up ünitesi kurabilir fazla üretilen enerjiyi gece tüketimi için kullanabilirsiniz. Bu da şebekeye ihtiyacınızı azaltacaktır. (hibrit kurulum)

– Gündüz şebekenin enerji vermemesi durumunda öz üretimle kendi ihtiyacınızı kendiniz karşılayabilirsiniz. (hibrit kurulum)

Yeni dönem başlıyor! Vatandaş fazlasını satıp para kazanabilecek

Evlerin, apartmanların, iş yerlerinin çatılarına kurulacak güneş panelleri ile herkesin elektrik üreticisi olmasının yolu açıldı. Taslak düzenlemeye göre, küçük üreticiler de çatılarına panel kurarak kendi elektriğini üretebilecek, ihtiyaç fazlasını şebekeye vererek para kazanabilecek. Panel maliyetlerinin düşmesiyle yaygınlaşması beklenen uygulamadan fabrikaların da yararlanması bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 10 KW’ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panellerinin sisteme enerji satabilmesini sağlayan düzenleme için taslak hazırladı.

Özellikle apartman ve siteleri ilgilendiren düzenlemeyle, vatandaşlar güneşten kendi elektrik ihtiyacını karşılayabilecek, ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye vererek para kazanabilecek. Taslağa göre, uygulamadan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak. Güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Her abonelik için bir başvuru yapılacak. Elektrik şirketleri çağrı mektubuyla taleplere karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

Kiracı da yapabilir

Lisanssız üretim kapsamındaki uygulama için tapu ya da asgari iki yıl süreli kira sözleşmesi istenecek. Birden fazla kullanıcının bulunduğu apartman, site gibi yerler için noter onayı gerekecek. Çatı uygulaması kapsamında kurulacak paneller için gerek duyulması halinde imar mevzuatı çerçevesinde belge istenebilecek. Bundan sonra sözleşme imzalayan kullanıcılar, sayaç taktırarak sisteme elektrik verebilecek.

Sektörün önünü YEKA açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinde, geniş enerjisinin önemini vurgulamıştı. Albayrak, “Bu alanda, Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilecek bir enerji sektörünün önünün ardına kadar açıldığını düşünüyorum. Çünkü önümüzdeki aylarda benzer bir ihaleyi inşallah rüzgar enerjisinde de yapacağız. Türkiye’de bu ve benzeri yatırımların teknoloji ile gelişmesi, büyüyen Türkiye idealine çok önemli hizmetler edecek. bugün itibarıyla güneş enerjisinin çılgın projesi diyeceğimiz ve dünya üzerinde kurulu en büyük fotovoltaik saha dediğimiz bin megavatlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu tarz, büyük bir yatırım Türkiye ekonomisinin, Türkiye enerji sektörünün büyüklüğü açısından da çok önemli bir mesaj veriyor. Bu ihaleleri gerçekleştirirken, çıkan sonucun ekonomik değeri nedir diye baktığımızda, çok tarihi bir resim ortaya çıkıyor. Daha düne kadar güneş enerjisinde üretilen elektriğin teşviki ile birlikte uyguladığımız fiyat politikası 13.3 cent alım garantisinin üzerine yerli ekipman kullanımına bağlı 19.5 cent olarak uygulanan bu enerjinin maliyet politikası, bugünkü ihaleyle 6.99 cente düşerek, neredeyse üçte biri rakamla tarihi resmi bir başarıyı ortaya koyuyor” demişti.

Apartman giderini karşılayacak

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, hazırlanan düzenlemeyle, lisanssız güneş enerjisi için gereken 6 – 8 aylık sürenin kısalacağını söyledi.

Küçük kullanıcı için sürecin basitleşeceğini ifade eden Erkan, “Basit, hızlı şekilde çatılara kurulacak. Fabrikaların çatılarına kurulacak. Güneş çatılardan yükselecek” dedi.

Yeni inşaatların, toplu konut projelerinin yanı sıra villaların da düzenlemeden yararlanabileceğini belirten Erkan, öncelikle apartman giderlerinin bu yolla karşılanabileceğini söyledi. Erkan, güneş enerjisinin yaygınlaşması için maliyetin düşürülmesi için de bazı ek çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Şu anda güneş santrali kurmak için 10 yıllık elektrik faturası kadar para ödenmesi gerektiğini belirten Erkan, bunun 3-4 bin dolara denk geldiğini söyledi. Güneş panellerinin önümüzdeki dönem yüzde 30-40 ucuzlamasını beklediklerini ifade eden Erkan, bankaların da mikro kredi sağlamasıyla güneş enerjisinin yaygınlaşacağını belirtti. Erkan, yerli üreticiye destek verilmesiyle, güneş enerjisinin daha da ucuzlayacağını kaydetti.

10 milyon çatı var

Fikirtepe’deki konut projesinde güneş enerjisinin yüzde 5 oranında zorunlu kılındığını hatırlatan Erkan, EPDK düzenlemesinin hayata geçmesiyle 100-200 bin çatılık projelerin hayata geçmesinin mümkün olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 10 milyon çatı olduğunu belirten Erkan, “Güneşle su ısıtmada dünya üçüncüsüyüz. 5 yıllık süreçte güneş enerjisi de her yerde olacak” dedi. Erkan, fabrikaların da vergi muafiyeti gibi olanaklar sağlanması halinde güneş enerjisine geçebileceğini ifade ederek, “Orada da patlama olacaktır” diye konuştu.

Hedef tamamen yerli panel üretimi

Ali Ayan GestEnergy Genel Müdürü ve GESTED yöneticisi

“Güneş enerjisini herkes öğrendikçe yaygınlaşacak. Elektrik parası sıfırlanacak, faturalara da yansıması olacak. Maliyetler düşecek. Yerli panelin yaygınlaştırılması için çalışma içindeyiz. Çatılarda kullanım için komisyonlar kuruyoruz. Neyi nereden almaları gerektiğine de halka anlatacağız. Güneş panellerinin camını ve çerçevesini Türkiye’de üretiyoruz, geri kalanını ithal ediyoruz. YEKA projesi ile yerli hücre ve panel fabrikası kurulması öngörülüyor. Bir sonraki aşama tamamen yerli panel olacak.Türkiye buna hazır, bunu üretebilir. Yerli üreticinin 1 GW’lık potansiyeli var. Güneş enerjisinin kullanım alanı çok geniş. Hastanelerden ve okullardan talep var.

Büyük potansiyel var

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi çok önemli bir potansiyele sahip. Buna karşın 2016 yılı sonu itibarıyla 78.500 MW kurulu güç içinde güneş enerjisi yüzde 1’lik pay alabiliyor.  Türkiye yıllık 2.737 saat güneşlenme süresi karşılığında güneşten sadece 860 MW enerji elde ediyor.

Milliyet Nisan 2017